Jeszcze lepsza diagnostyka stomatologiczna dzięki tomografii
Tomografia komputerowa najczęściej jest kojarzona z diagnostyką przewlekłych chorób lub postępowaniem w nagłych wypadkach. Rzeczywiście, jest to badanie, które wykonuje się, aby zweryfikować stan osób, które doznały poważnego urazu oraz w celu postawienia diagnozy dotyczącej chorób kręgosłupa, płuc czy serca. Jednak nie tylko w takich sytuacjach znajduje zastosowanie tomografia komputerowa. Ze względu na swoją niezwykłą precyzję jest również wykorzystywana w stomatologii, znacznie podnosząc jakość leczenia.
Jak wygląda badanie?
Badanie stożkowym tomografem komputerowym wykorzystywane w stomatologii, różni się od tradycyjnej tomografii. Pacjent nie musi przygotowywać się w specjalny sposób. Badanie wymaga od niego tylko siedzenia w nieruchomej pozycji przez kilkanaście sekund. W tym czasie głowica aparatu zatacza łuk wokół głowy Pacjenta, skanując wszystkie struktury. Jeden pełny obrót głowicy wystarczy, by uzyskać bardzo precyzyjny obraz, który zostaje natychmiast wyświetlony na ekranie komputera. Dzięki nowoczesnej technologii badanie jest w pełni bezpieczne, a czas jego trwania ograniczony do minimum.
Czy to jest bezpieczne?
Badanie jest całkowicie bezpieczne i zupełnie bezbolesne. Aparat emituje tzw. wiązkę stożkową (CBCT), dzięki czemu dawka promieniowania jest dziesięciokrotnie niższa niż w przypadku tradycyjnej tomografii komputerowej. Ponadto parametry tomografu są dostosowane do wieku i warunków anatomicznych Pacjenta. Badanie jest więc nieinwazyjne.
Jakie korzyści przynosi tomografia komputerowa?
Tomografia komputerowa jest wykorzystywana w tych dziedzinach stomatologii, które wymagają maksymalnej precyzji w planowaniu leczenia. Należy do nich przede wszystkim implantologia. Aby przeprowadzić zabieg implantacji w skuteczny sposób, należy najpierw zweryfikować stan i ilość kości. Pełna integracja implantu z tkankami jest bowiem możliwa tylko wtedy, gdy jest on otoczony przez kość ze wszystkich stron. W tym przypadku tomografia pozwala przekonać się, jakie są warunki anatomiczne Pacjenta i czy wszczepienie implantów należy poprzedzić innymi zabiegami, np. odbudową kości czy podniesieniem szczęki. Badanie to wykorzystujemy również do precyzyjnego zaprojektowania szablonów chirurgicznych służących do jeszcze większej kontroli podczas zakładania implantów.
To także nieocenione narzędzie w chirurgii. Dzięki tomografii możemy w nieinwazyjny sposób sprawdzić, co jest powodem bólu, wykryć zęby zatrzymane lub zmiany okołowierzchołkowe. Tomografia umożliwia wykrycie nawet najmniejszych zmian, niemożliwych do zlokalizowania za pomocą innych dostępnych metod diagnostycznych.
To także doskonała metoda weryfikacji postępów leczenia kanałowego, również w przypadku nietypowej budowy anatomicznej zęba. Dzięki precyzji tomografii komputerowej można wykryć, np. zakrzywione lub dodatkowe kanały. Kontrolowanie leczenia endodontycznego w ten sposób daje pewność, że wszystkie kanały zostały szczelnie wypełnione, a leczenie zakończy się powodzeniem.
Dla Pacjenta wykorzystanie tomografii komputerowej to gwarancja bezpiecznego leczenia, wykonanego w optymalnym czasie. Wyniki badania umożliwiają szczegółowe zaplanowanie leczenia, co zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się nieoczekiwanych przeszkód. Rezultaty są przewidywalne, a zabiegi skuteczniejsze. Tak precyzyjnie przeprowadzona diagnostyka znacznie podnosi jakość leczenia, dzięki temu Pacjent może czuć się bezpiecznie i pewnie.