Sedacja podtlenkiem azotu - Klinika stomatologiczna GlamSmile Poznań
2543
page-template-default,page,page-id-2543,page-child,parent-pageid-14,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Komu sedacja podtlenkiem azotu i tlenu może pomóc w wyleczeniu zębów?

Czy Twoje dziecko odczuwa stres związany z wizytą u stomatologa?

Czy Twoje dziecko denerwuje się siedząc na fotelu u dentysty?

Czy Twoje dziecko odczuwa lęk przed zabiegiem stomatologicznym?

Czy Twoje dziecko boi się zastrzyku?

Czy Ty stresujesz się w związku  wizytą u dentysty?

Czy Ty denerwujesz się siedząc na fotelu u stomatologa?

Czy Ty odczuwasz lęk przed zabiegiem stomatologicznym?

Czy Ty odczuwasz obawę przed otrzymaniem zastrzyku?

Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi ,,tak” – nie martw się, w naszym gabinecie mamy na to sposób!

20160307_192657_Richtone(HDR)Sedacja podtlenkiem azotu – gaz rozweselający

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu, potocznie znana pod nazwą ,,gaz rozweselający” to w pełni bezpieczna i niezwykle skuteczna metoda walki z lękiem i stresem podczas zabiegów stomatologicznych. Nie powoduje utraty świadomości, oferując jednocześnie stan pełnego odprężenia i uspokojenia. Polega na podaniu pacjentowi mieszaniny gazów medycznych za pomocą specjalnych maseczek o różnych rozmiarach dostosowanych do wieku i wielkości twarzy pacjenta. Ze względu na właściwości znieczulające sedacja może być stosowana podczas zabiegów o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu bólu. Efekty działania ustępują po upływie około 5 minut od zaprzestania wdychania mieszaniny, Po kolejnych 30 minutach pacjent może prowadzić samochód. Dodatkowo działanie znieczulające uzupełnić można znieczuleniem komputerowym by w 100% cieszyć się brakiem jakichkolwiek negatywnych odczuć podczas zabiegu.

kiedy oddech niesie ukojenie6641316747774607539

Czym tak naprawdę jest ,,gaz rozweselający” i co daje jego zastosowanie?

Jest to gaz podawany wziewnie składający się z 50% tlenu i 50% podtlenku azotu, który posiada udowodnione działanie łagodzące ból, zmniejszające stres oraz dające poczucie uspokojenia. Użycie mieszaniny zapewnia  działanie znieczulające i przynosi uczucie ulgi pacjentowi. Gazy te znane są od ponad 100 lat i stosowane są w uśmierzaniu bólu i anestezjologii, a ich działanie jest skuteczne i bezpieczne. Mogą być zatem stosowane niemal u wszystkich pacjentów, także u dzieci.

Gromadzenie podtlenku azotu w organizmie jest niewielkie w porównaniu do innych analgetyków (powszechnie stosowanych substancji znieczulających). Przepływ mieszanki gazów jest uzależniony od spontanicznej, naturalnej zdolności oddechowej pacjenta.

Podtlenek azotu jest szybko absorbowany i szybko eliminowany w płucach ponieważ jego rozpuszczalność w krwi i tkankach jest niska. Ta właściwość powoduje szybkie pojawienia się efektu analgetycznego (zniesienia bólu) i szybki powrotu do stanu sprzed rozpoczęcia inhalacji.

Mieszanina gazów ma bardzo wysoki profil bezpieczeństwa – nie występuje ryzyko przedawkowania oraz efekt pozostałości poznieczuleniowych. Warunkiem koniecznym przy stosowaniu jest obecność przeszkolonego personelu medycznego (lekarz, położna, pielęgniarka).

W zależności od zastosowania mieszaniny gazów podczas podaży używane są : maski twarzowe, specjalistyczne maski nosowe lub ustniki.

Możliwe są dwie metody podawania:

  • Przepływ kontrolowany:  przepływ jest ciągły, ustawiany przez lekarza w l/min na zintegrowanym z zaworem  przepływomierzu butli
  • Przepływ samoregulowany lub na żądanie: urządzenie do podawania na żądanie automatycznie reguluje przepływ gazu zgodnie z potrzebą pacjenta (naturalną zdolnością oddechową) podczas wdechu oraz odcina dopływ podczas wydechu.  Przepływ jest przerywany.

Medyczny podtlenek azotu z tlenem znajduje zastosowanie praktycznie na wszystkich oddziałach szpitalnych, gdzie pacjenci poddawani są krótkim, bolesnym procedurom medycznym, a natężenie bólu jest łagodne lub umiarkowane. Szerokie zastosowanie mieszaniny znajduje się w stomatologii – głównie do sedacji (uspokojenia) pacjentów z dentofobią.

air-liquide-healthcare-logo-large