IMPLANTY ZĘBÓW POZNAŃ
Implanty zębów to przełomowe rozwiązanie z zakresu stomatologii, dzięki któremu Pacjenci zmagający się z brakami w uzębieniu mogą przywrócić jamie ustnej funkcjonalność i estetykę, która niczym nie różni się od posiadania naturalnych zębów.
Leczenie implantologiczne można wykonać zarówno w przypadku pojedynczych braków zębowych (korona), kilku braków obok siebie (most protetyczny) oraz bezzębia (protezy), a po wykonaniu leczenia Pacjent może cieszyć się “trzecimi zębami”.
Ubytki w uzębieniu należy uzupełnić najszybciej jak to możliwe, ponieważ w miejscu luki dochodzi do zaniku kości, który jest spowodowany brakiem oddziaływania na nią obciążenia. Jeżeli kości będzie zbyt mało, to przed rozpoczęciem leczenia może wystąpić konieczność przeprowadzenia procesu jej odbudowy. W takim przypadku leczenie może trwać dłużej i będzie wiązało się z większymi kosztami.
Niedostatecznie szybka reakcja na braki w uzębieniu może doprowadzić do utraty kolejnych zębów oraz konieczności bardziej złożonego leczenia w przyszłości. Zdrowie jamy ustnej wpływa na cały organizm – konsekwencją braków w uzębieniu jest nie tylko problem z prawidłową funkcjonalnością jamy ustnej, ale także obniżona jakość życia codziennego.
Wykwalifikowani lekarze w tej dziedzinie
Leczenie implantoprotetyczne w GlamSmile wykonywane jest przez wyspecjalizowanych stomatologów z wieloletnim doświadczeniem. Nasz wykwalifikowany zespół lekarski już od 30 lat z powodzeniem niesie pomoc Pacjentom. W prestiżowych ośrodkach stale poszerzamy swoją wiedzę i praktyczne umiejętności, udoskonalamy metodologię, by zagwarantować Pacjentom najwyższą jakość i skuteczność. Świadczą o tym zdobyte przez nas certyfikaty – ich liczba wynosi już 93 i nadal rośnie!
Stomatologia, którą się zajmujemy w GlamSmile, kładzie duży nacisk na funkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Nasza filozofia leczenia stomatologicznego (nazywana “stomatologią funkcjonalną” lub “joint based dentistry”) przynosi szczególnie dobre rezultaty właśnie przy implantach. Stosując nasze szczególne medyczne podejście, udaje nam się, zakładając implanty i mocując na nich uzupełnienia protetyczne, zapewnić Pacjentowi znacznie większy komfort, niż mogą mu zaoferować tradycyjne metody leczenia.
Naszą specjalistką od implantologii, a także chirurgii stomatologicznej i stomatologii estetycznej jest Dr Hanna Marcinowska. Od 30 lat przywraca uśmiechy na twarze naszych Pacjentów. Ukończyła nie tylko Akademię Medyczną w Poznaniu, ale też prestiżowe zagraniczne kursy (między innymi w USA i Szwajcarii). Dr Marcinowska nie ustaje też w podejmowaniu własnych śmiałych inicjatyw – jedną z nich, która została z powodzeniem zrealizowana, było współtworzenie Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.
Hanna Marcinowska
LEKARZ STOMATOLOG | Właściciel GlamSmile
zajmuje się: chirurgia stomatologiczna, implantologia, stomatologia estetyczna
Absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu w 1992 roku. Od 1993 prowadzi własną praktykę stomatologiczną, a zakładaniem implantów zajmuje się od 1996 roku.
Ukończyła wiele prestiżowych kursów, między innymi w Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. W 2010 przebywała na indywidualnym stażu u słynnego dr Landsberga w Izraelu, asystując przy zabiegach periochirurgicznych. Założycielka Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (PASE) oraz członkini PSI, ICOI oraz DGZOI.
Hanna Marcinowska
LEKARZ STOMATOLOG | Właściciel GlamSmile
zajmuje się: chirurgia stomatologiczna, implantologia, stomatologia estetyczna
Absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu w 1992 roku. Od 1993 prowadzi własną praktykę stomatologiczną, a zakładaniem implantów zajmuje się od 1996 roku.
Ukończyła wiele prestiżowych kursów, między innymi w Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. W 2010 przebywała na indywidualnym stażu u słynnego dr Landsberga w Izraelu, asystując przy zabiegach periochirurgicznych. Założycielka Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (PASE) oraz członkini PSI, ICOI oraz DGZOI.
Dokładne określenie czasu trwania leczenia implantologicznego jest zależne od jego rodzaju, jednak proces ten można zasadniczo podzielić na kilka etapów.
- Wizyta konsultacyjna – pierwsza wizyta, podczas której Pacjent przedstawia swoje problemy oraz oczekiwania względem leczenia implantologicznego. Dentysta przeprowadza wywiad stomatologiczny, po którym informuje o wszystkich potencjalnych metodach leczenia.
- Kompleksowa diagnostyka – zgodnie z wytycznymi, ustalonymi podczas konsultacji zostaje wykonana kompleksowa diagnostyka, która pozwala szczegółowo zaplanować leczenie. To kluczowa część, która zapewnia skuteczność i satysfakcjonujące efekty. Z tego względu w GlamSmile od zawsze kładziemy szczególny nacisk na dokładną diagnostykę – to dlatego byliśmy pierwszym gabinetem w Wielkopolsce, który wyposażył się w aparat do stożkowej tomografii komputerowej. Ważne jest dla nas, by potrzebne badania Pacjent mógł wykonać u nas na miejscu, dlatego zadbaliśmy o odpowiednie wyposażenie naszego centrum diagnostycznego.
- Planowanie – aby zabieg został przeprowadzony z największą możliwą skutecznością, należy go szczegółowo zaplanować. Na bazie danych uzyskanych dzięki badaniom wykonanym na miejscu w naszym centrum diagnostycznym (wspomniana tomografia komputerowa, a także skany wewnątrzustne) zespół wykwalifikowanych stomatologów GlamSmile tworzy indywidualnie dopasowany do Pacjenta plan leczenia, dzięki któremu jest ono przewidywalne i bezpieczne. W specjalnym programie wirtualnie planujemy optymalne ułożenie implantów, na podstawie którego projektujemy szablon chirurgiczny, którego używamy podczas zabiegu wszczepienia implantów. Skrupulatne planowanie pozwala jak najlepiej wykorzystać kość i uzyskać jak najlepsze protetyczne ułożenie implantów. Ma też duże znaczenie również ze względów bezpieczeństwa – pozwala między innymi zachować odpowiednią odległość od nerwu zębodołowego dolnego.
- Wszczepienie implantu – po diagnostyce przeprowadzany jest zabieg wszczepienia implantu, który zazwyczaj trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Implantacja jest przeprowadzana w znieczuleniu, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesna.
- Wizyta kontrolna – jest przeprowadzana 2 tygodnie po wszczepieniu implantów. Podczas tej wizyty implantolog weryfikuje, czy proces gojenia przebiega zgodnie z założeniami.
- Faza gojenia – to najdłuższa część leczenia, której czas trwania jest uzależniony od rodzaju leczenia oraz indywidualnych uwarunkowań anatomicznych Pacjenta. Zazwyczaj trwa od 6 do 12 tygodni.
- Osadzenie śrub gojących – po zakończeniu procesu gojenia implantolog przechodzi do osadzenia śrub gojących. Ta część leczenia ma na celu przygotowanie zęba pod pracę protetyczną, która zostaje opracowana na podstawie pobranego wycisku jamy ustnej. W zależności od ilości braków w uzębieniu może być to korona, most protetyczny lub proteza.
- Założenie pracy protetycznej – w ostatnim etapie przygotowana praca protetyczna zostaje przymierzona przez Pacjenta. Jeśli spełnia oczekiwania funkcjonalne oraz estetyczne lekarza i Pacjenta, zostaje zamocowana na stałe. Kolejne wizyty mają już charakter kontrolny.
Technologie
W skutecznym przeprowadzeniu leczenia implantologicznego to właśnie wykwalifikowany i doświadczony zespół lekarski jest kluczem do sukcesu. Ale żeby leczenie przebiegało sprawnie i skutecznie, przydaje się też odpowiedni sprzęt, dlatego w GlamSmile stawiamy na nowoczesne technologie.
Tomograf komputerowy
W leczeniu implantologicznym tomografia komputerowa jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. GlamSmile to pierwszy prywatny gabinet w Polsce, który zaopatrzył swoje centrum diagnostyczne w aparat do stożkowej tomografii komputerowej.
Ta innowacyjna technika służy do trójwymiarowego obrazowania szczękowo-twarzowego. Pozwala uzyskać w jednym skanie obraz struktur zębowych i kości – w ten sposób umożliwia bardziej precyzyjne zaplanowanie leczenia. A większa precyzja to również większa skuteczność zabiegu i bezpieczeństwo Pacjenta.
Skoro już mowa o bezpieczeństwie, trzeba dodać, że samo badanie jest bezpieczniejsze niż tradycyjna tomografia. Naświetlanie trwa krócej, a dawka promieniowania jest 10 razy mniejsza niż przy tradycyjnym badaniu tomograficznym. Przy mniejszym oddziaływaniu na Pacjenta tomografia stożkowa jednocześnie pozwala uzyskać obrazy o wyższej jakości diagnostycznej.
efekty leczenia
Braki w dolnej szczęce odbudowaliśmy na implantach, a na przednie naturalne zęby nałożyliśmy estetyczne licówki. U góry zamontowaliśmy na stałe pracę protetyczną na implantach.
Pan Stefan, pomimo że nie mieszka w Polsce, jest pod stałą kontrolą naszej kliniki. Kilka dni po założeniu uzupełnień protetycznych powiedział, że nareszcie powrócił do dawnego stylu życia i znów może jeść ulubione potrawy, nawet twarde jabłka!
Proteza na implantach zębów – dlaczego warto?
Dlaczego warto wykorzystać implanty do rekonstrukcji protetycznej uzębienia? Jest kilka aspektów, w których proteza na implantach ma przewagę nad tradycyjną protezą ruchomą:
- pełna funkcjonalność jamy ustnej – w przeciwieństwie do protez ruchomych, które pozwalają odzyskać tylko częściową funkcjonalność jamy ustnej, proteza na implantach przywraca ją w stopniu nieporównywalnie większym; pozwala na gryzienie nawet twardych pokarmów;
- smak potraw – proteza na implantach nie ma części podniebiennej, która w protezach ruchomych blokuje podniebienie i przytępia odczucie smaku; z protezą na implantach można więc w pełni cieszyć się smakiem ulubionych potraw;
- zapobieganie zanikowi kości – jak już wspominaliśmy, nieobciążana kość ulega zanikowi (atrofii); jednak przy protezie na implantach podczas żucia obciążenie jest przenoszone na kość, co hamuje lub znacznie spowalnia ten proces;
- stabilność – mocowanie na implantach zapewnia optymalną stabilność; nie trzeba się obawiać, że proteza się przemieści;
- estetyka – stosujemy szczegółowy i indywidualny protokół ustalania estetyki, tak aby gotowa rekonstrukcja była realizacją wizji nie tylko lekarza czy technika, ale także samego Pacjenta. Aby to osiągnąć, protezę przygotowujemy na wymiar w oparciu o wycisk zębów, dlatego znakomicie odtwarza ona wygląd naturalnego uzębienia; poza tym nie posiada widocznych elementów mocujących, zaburzających estetykę uśmiechu;
- wytrzymałość – proteza na implantach jest odporna na przebarwienia i ścieranie; wytrzymuje też wysokie temperatury, co sprawia, że bez przeszkód można spożywać również gorące potrawy.
Zastosowanie lasera stomatologicznego w implantologii
W GlamSmile podczas leczenia implantologicznego wspomagamy się laserami stomatologicznymi. Nadają one zabiegom mniejszej inwazyjności oraz większej precyzji, gdyż dzięki nim możemy odsłonić implant w taki sposób, aby możliwe było komfortowe założenie śruby gojącej. Podczas całej procedury nie występuje krwawienie i zwykle nie trzeba zakładać szwów.
Zależnie od stanu jamy ustnej Pacjenta, może okazać się, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych zabiegów chirurgicznych, tworzących odpowiednie warunki do wykonania implantacji. W tym przypadku częste rozwiązanie stanowi podniesienie dna zatoki szczękowej – użyty przy tym laser pozwala chirurgowi precyzyjnie pracować z kością Pacjenta bez konieczności użycia tradycyjnego wiertła. Pacjent zyskuje dzięki temu większy komfort psychiczny, choćby przez brak charakterystycznego dźwięku narzędzia.
Konsekwencje braków w uzębieniu
- problemy z przeżuwaniem – skutkiem braków w uzębieniu jest problem ze spożywaniem ulubionych potraw. Z czasem może to utrudniać spożywanie pokarmów posiadających niezbędne substancje odżywcze. Dodatkowo twarde produkty mogą podrażnić dziąsła, co powoduje dyskomfort i w konsekwencji wymusza na Pacjencie unikanie jedzenia pokarmów wymagających pogryzienia;
- nieprawidłowa estetyka twarzy – konsekwencją luk w uzębieniu jest utrata naturalnych rysów twarzy. Jest to efekt stopniowego zanikania kości, który może prowadzić do nieprawidłowego kształtu twarzoczaszki. W konsekwencji osoby, którym brakuje kilku zębów bardzo często wyglądają starzej;
- wady wymowy – zarówno w przypadku braków w uzębieniu, jak i podczas użytkowania protezy ruchomej może pojawić się problem seplenienia. Wyraźna mowa jest bardzo utrudniona, co może prowadzić do unikania rozmów i nawiązywania kontaktów z ludźmi;
- bóle głowy i kręgosłupa – problemy z uzębieniem mogą wiązać się z kłopotami zdrowotnymi, które nie ograniczają się jedynie do jamy ustnej. Ich konsekwencją mogą być m.in. dolegliwości migrenowe oraz bóle kręgosłupa;
- dyskomfort psychiczny – braki w uzębieniu bywają przyczyną utraty pewności siebie. Wynika to z powstrzymywania się przed swobodnym uśmiechaniem się. W konsekwencji osoby zmagające się z problemami w uzębieniu zaczynają unikać spotkań towarzyskich, ponieważ czują się podczas nich niekomfortowo.
Które rozwiązanie protetyczne wybrać?
- korony – przeznaczone dla Pacjentów z pojedynczymi brakami zębowymi. Założenie korony na implancie pozwoli powstrzymać zanik kości oraz efekt domina (utrata sąsiadujących zębów);
- mosty protetyczne – stosowane w przypadku braku kilku sąsiadujących zębów. Most protetyczny zostaje zamocowany na zębach, znajdujących się po dwóch krańcach luki. Możliwe jest też oparcie mostu na implantach, które będą pełniły rolę filarów;
- protezy – rozwiązanie dla Pacjentów zmagających się z całkowitym bezzębiem lub użytkujących protezę ruchomą, która nie spełnia ich oczekiwań.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego
Prawidłowo wykonane leczenie implantologiczne przy jednoczesnym stosowaniu się do zaleceń stomatologa daje niemal 100% skuteczności. Korzyści z wykonania leczenia jest bardzo wiele, a przeciwwskazania z reguły nakładają jedynie na Pacjenta konieczność podjęcia pewnych dodatkowych działań przed przystąpieniem do zabiegu.
Jakie są zatem przeciwwskazania?
- wiek – najważniejszym przeciwwskazaniem jest zbyt młody wiek Pacjenta. Implantację powinno się przeprowadzać jedynie u osób, u których zakończył się już rozwój kostny. Z tego względu za wiek graniczny uznaje się osiemnaście lat (a wiekiem optymalnym jest dopiero dwadzieścia jeden lat) – u młodszych Pacjentów tkanki kostne szczęki i żuchwy nadal jeszcze się rozwijają, co przeszkadza we właściwej stabilizacji implantu;
- choroby przyzębia – tkanki przyzębia (dziąsła, ozębna, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego) utrzymują zęby na właściwym miejscu, chroniąc je też przed działaniem bakterii i szkodliwych substancji. Stany zapalne w tych tkankach prowadzą do stopniowego cofania się dziąseł i zanikania tkanek kostnych. Zdrowe przyzębie jest warunkiem skutecznej implantacji. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, konieczne będzie leczenie periodontologiczne lub chirurgiczne;
- za mało tkanki kostnej – aby implant był stabilny, musi zintegrować się z kością. Czasem jednak jej ilość jest niewystarczająca. Do takiej sytuacji nieraz dochodzi u Pacjentów z nieuzupełnionymi brakami zębowymi. Luki w uzębieniu sprawiają, że kość nie jest prawidłowo obciążana, przez co zaczyna stopniowo zanikać. Jeśli ilość tkanki kostnej jest niewystarczająca do wszczepienia implantów, to przed przystąpieniem do implantacji przeprowadza się zabiegi chirurgiczne (takie jak sterowana regeneracja kości i podniesienie dna zatoki szczękowej) pozwalające uzyskać odpowiednie warunki;
- ogólny stan zdrowia organizmu i leki – przeciwwskazania są też związane z ogólnym stanem zdrowia, chorobami i przyjmowanymi lekami. Są to przypadki rozpatrywane indywidualnie. Dlatego tak ważny jest wywiad lekarski. Jedną z chorób będących przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów jest nieunormowana cukrzyca, utrudniająca integrację implantu z kością i zaburzająca proces gojenia ran. W przypadku Pacjentów borykających się z cukrzycą, chorobami krążenia i stawów przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego wskazana jest wizyta u odpowiedniego lekarza. Jeśli jednak choroba jest pod kontrolą, prawdopodobnie nie będzie żadnych przeciwwskazań do wszczepienia implantu;
- palenie papierosów – statystyki wykazują, że u osób palących ryzyko nieprzyjęcia się implantu jest większe. Na czas leczenia implantologicznego wskazane jest zatem powstrzymanie się od palenia;
- ciąża – zaplanowanie zabiegu implantacji wymaga przeprowadzenia diagnostyki rentgenowskiej, która nie jest wskazana dla kobiet w ciąży; ponadto wahania hormonów mogą sprzyjać zapaleniu przyzębia i utrudniać integrację implantu z kością.
Jak dbać o implanty?
Implanty są rozwiązaniem na długie lata. Mogą przez całą resztę życia dobrze wywiązywać się ze swoich funkcji. Aby im to umożliwić, trzeba o nie jednak odpowiednio dbać. Implantom nie zagraża próchnica, nie należy jednak zaniedbywać higieny jamy ustnej. Dbanie o nią pozwala zapobiec obniżeniu dziąseł i nawarstwianiu kamienia nazębnego w okolicach implantu.
Z tego względu istotne jest dokładne czyszczenie osadzonych na implantach protetycznych uzupełnień. Należy je myć tak jak naturalne zęby – najlepiej po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem przed udaniem się na spoczynek.
Przy implantach zalecane są szczoteczki o miękkim włosiu oraz irygator. Warto też zaopatrzyć się w szczoteczkę jednopęczkową. Prowadzona z niewielkim naciskiem wzdłuż linii dziąsła ułatwia dokładne czyszczenie przyszyjkowe implantów.
Bardzo istotne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych otaczających implant, zwłaszcza tam, gdzie korona styka się z dziąsłem. Wokół implantu występuje szpara, toteż resztki pokarmowe mogą wniknąć pod dziąsło. Aby tego uniknąć, warto stosować irygator – urządzenie oczyszczające przestrzenie międzyzębowe wtryskiwanym pod ciśnieniem strumieniem wody.
Implanty dentystyczne – podstawowe zalety:
- przywracają pełną funkcjonalność jamy ustnej – implanty pod względem funkcjonalności przypominają naturalne, zdrowe zęby ⁃ pozwalają na swobodne jedzenie pokarmów – po wykonaniu leczenia można znów cieszyć się ulubionymi potrawami;
- powstrzymują zanik kości – w miejscu luki po zębie stopniowo zanika kość, a wszczepienie implantu powstrzymuje ten proces;
- efekt estetyczny – po przeprowadzeniu leczenia Pacjent może swobodnie się uśmiechać, ponieważ implanty wyglądają dokładnie tak jak naturalne zęby;
- poprawiają wymowę – w przypadku luźnych protez oraz dużych braków w uzębieniu pojawiają się problemy z wyraźną mową. Po wykonaniu leczenia implantologicznego problem znika;
- komfort użytkowania – to zdecydowanie najbardziej komfortowa metoda uzupełnienia braków w uzębieniu. Implanty są rozwiązaniem stałym, a więc nie wymagają stosowania kleju czy innych akcesoriów, jak ma to miejsce w przypadku protez ruchomych. O implanty dba się dokładnie tak samo jak o naturalne zęby;
- dożywotnie rozwiązanie – regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz odpowiednia higiena jamy ustnej sprawią, że implanty mogą służyć Pacjentowi nawet dożywotnio.
A więc jeśli zastanawiasz się gdzie najlepiej wszczepić implanty – Sprawdź GlamSmile w Poznaniu.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli uważasz, że implanty są rozwiązaniem dla Ciebie, zapisz się na konsultację, podczas której przedstawimy Ci plan leczenia wraz z kosztorysem. Nie czekaj – przyjdź do GlamSmile. Dołącz do prawie 56 tysięcy naszych zadowolonych Pacjentów. Na wizytę możesz się umówić, wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer +48 61 826 58 88
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!