Zapalenie ozębnej – objawy, przyczyny, leczenie
Ozębna to więzadło przyzębne, silnie unaczyniona i unerwiona włóknista tkanka wypełniająca przestrzeń między cementem korzeniowym a kością wyrostka zębodołowego. Stan zapalny tej tkanki może przybrać formę ostrą lub przewlekłą. A jakie są jego objawy i jak leczyć tę przypadłość?
Zapalenie ozębnej – objawy
Zapalenie ozębnej, tkanki łączącej ząb z kością, najczęściej objawia się przede wszystkim silnym bólem o pulsującym charakterze, który często bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jego źródłem jest narastanie ropnia podokostnowego lub przyzębnego. Ból może promieniować do okolicznych obszarów głowy (np. do oka czy ucha) oraz szyi. Dolegliwości te nasilają się w pozycji leżącej, przy gryzieniu i pod wpływem wysokiej temperatury.
Występuje opuchnięcie dziąseł oraz ich tendencja do wzmożonego krwawienia. W części przypadków można zaobserwować większą ruchomość zęba. Do objawów należy także opuchlizna twarzy, ulokowana w okolicy policzka, kąta żuchwy, a czasem obejmująca również szyję. Inne objawy to zaczerwienienie i uczucie ciepła w okolicy zainfekowanego zęba.
Chorobie mogą też towarzyszyć ogólnoustrojowe objawy zapalenia – gorączka, ból głowy, osłabienie, brak apetytu. W rzadkich przypadkach zapalenie tego kompleksu struktur może objawiać się również szczękościskiem.
Jakie są przyczyny zapalenia ozębnej?
Zapalenie przyzębia przywierzchołkowego, w którego skład wchodzi ozębna to zazwyczaj efekt nieleczonej próchnicy lub zgorzeli zęba. Przy zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych to właśnie miazga często jest pierwotną lokalizacją zakażenia, po czym stan zapalny rozprzestrzenia się w kierunku tkanki kostnej w okolicy wierzchołka korzenia.
Dlatego tak ważne jest kontrolowanie na bieżąco stanu zębów w gabinecie stomatologicznym i leczenie zmian próchnicowych już na wczesnym etapie.
Zapalenie to często efekt przerwania pęczka naczyniowo nerwowego i martwicy zęba. W ten sposób patogeny mogą łatwiej się przyczyniać do stanu zapalnego. Zapalenie może też być efektem działania szkodliwych czynników mechanicznych, fizycznych lub chemicznych.
Wśród przyczyn zapalenia ozębnej trzeba wymienić stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych zęba, zaawansowane procesy zapalne przyzębia, nieprawidłowe wyrzynanie ósemek. Może wystąpić także po wyrwaniu zęba (gdy zostają pozostawione resztki zębów, np. fragment korzenia).
Zapalenie w okolicy okołowierzchołkowej przebiega w ten sposób, że bakterie przedostają się przez ubytki próchnicowe do komory zęba, a następnie po kolei infekują następne jego tkanki. Z kanału korzeniowego i okolicy okołowierzchołkowej przedostają się do kości żuchwy lub szczęki, a stan zapalny, jaki się wtedy wywiązuje, przyczynia się do powstania ropnia podokostnowego.
Zapalenie ozębnej – leczenie
Z zapaleniem ozębnej koniecznie należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Potrzebna jest wnikliwa diagnostyka, aby znaleźć przyczynę choroby. Zwykle lekarz przepisuje antybiotyk, by zahamować namnażanie się bakterii i nieprzyjemne dolegliwości. Leczenie zapalenia ozębnej zazwyczaj wymaga zabiegu endodontycznego lub chirurgicznego.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zapaleniu ozębnej, zapraszamy do GlamSmile. Chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 61 826 58 88 lub wypełniając formularz.