Choroba okluzyjna - Klinika stomatologiczna GlamSmile Poznań
803
page-template-default,page,page-id-803,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Choroba okluzyjna

Choroba okluzyjna polega na nieprawidłowym kontakcie pomiędzy zębami dolnej szczęki i górnej szczęki, co powoduje nieprawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz naprężenie mięśni. Prowadzi to do nadmiernej pracy mięśni. Powoduje to zgrzytanie i zaciskanie zębów, co z kolei niszczy zęby i staw skroniowo-żuchwowy. Cała nasza szczęka funkcjonuje nieprawidłowo, co powoduje skutki uboczne oraz odbija się na naszym zdrowiu.

Kontakt zębów kiedy zagryzasz

Kontakt zębów kiedy zagryzasz. Występują naprężenia w stawach skroniowo-żuchwowych

Brak kontaktu zębów kiedy żuchwa jest prawidłowo usytuowana w stawach skroniowo-żuchwowych

Zęby przeszkadzają w prawidłowej pracy stawów skroniowo-żuchwowych. Naprężenie w stawach skroniowo-żuchwowych spowodowane przedwczesnym kontaktem zębów wywołuje reakcję ośrodka w mózgu, który aktywuje mięśnie do pracy. Mięśnie poruszając żuchwą niszczą zęby poprzez tarcie lub zaciskanie. Efekt – tzw. choroba okluzyjna.

Skontaktowanie zębów powoduje naprężenie w stawach skroniowo-żuchwowych, natomiast prawidłowa praca stawów skroniowo-żuchwowych uniemożliwia pełne skontaktowanie zębów.

Objawami choroby okluzyjnej są: nadwrażliwość zębów podczas picia zimnych napojów, zgrzytanie zębami (tzw. bruksizm) w nocy podczas snu, uczucie zmęczenia mięśni twarzy, ból głowy lub ból zęba po obudzeniu. Czasem też niektóre zęby tracą kształt lub staja się cienkie na brzegach. Wiele bólów, uznawanych jako migrenowe, ma swoje podłoże właśnie w chorobie okluzyjnej. Według niektórych badaczy jest częstszym czynnikiem powodującym utratę zębów niż próchnica. Dlatego na przykład w Stanach Zjednoczonych jest kilkaset gabinetów, w których przeszkoleni lekarze, podczas pierwszej wizyty, oprócz stanu uzębienia, dokładnie badają stawy skroniowo-żuchwowe pacjentów i ich stawy odpowiadające za zgryz. Niestety w Polsce takich gabinetów jest zaledwie kilka, gdyż w naszym kraju choroba wciąż jest mało znana. Dlatego postawienie diagnozy oraz wykrycie tej choroby nie jest takie proste. A szkoda, bo po zastosowaniu odpowiedniego leczenia pacjenci twierdzą, że czują zdecydowanie większy komfort, mogą wreszcie lepiej spać i mają wrażenie, że ich zęby bardziej do siebie pasują.
Często choroba okluzyjna jest przyczyna pękania koron czy mostów protetycznych. Dentysta powtarza założenie mostu czy korony, nieraz nawet kilkakrotnie, niestety bez trwałego efektu. Przyczyna jednak nie tkwi w złym wykonaniu, lecz w pracy mięśni pacjenta, które niszczą prace protetyczną. Po to, aby uniemożliwić nocne zaciskanie lub zgrzytanie zębami dentysta zabezpiecza zęby specjalnymi wkładkami.
W swoim całym życiu mamy tylko jeden garnitur zębów, dlatego gdy zauważymy niepokojące objawy w postaci wytarcia kłów, wytarcia siekaczy czy nadwrażliwości należy natychmiast zgłosić się do stomatologa. Zobacz film.

Są badania, które dowodzą, że większość bólów głowy jest spowodowana problemami zgryzowymi. Już u 20-latków można stwierdzić pierwsze objawy, także w postaci bólów głowy. Zwykle zaczyna się jednak od nadwrażliwości zębów i początków wytarcia niektórych przednich zębów. Jest wtedy wysoce ryzykowne rozpoczęcie stosowania past na nadwrażliwe zęby, jak sugerują reklamy telewizyjne, bez kontroli u wykształconego w tym kierunku dentysty.