Wyrywanie ósemek – dlaczego wyrywa się zęby mądrości i jak wygląda zabieg?
Wyrywanie ósemek, czyli popularnych zębów mądrości, to często konieczny zabieg stomatologiczny. Budzi on wśród Pacjentów wiele obaw i tym samym opóźnia ich decyzję o udaniu się do stomatologa. W związku z tym wyjaśniamy, dlaczego te zęby często wymagają ekstrakcji, jak przebiega zabieg i czy należy się go obawiać.
Dlaczego wyrywa się ósemki?
Zęby mądrości są trzecią parą trzonowców, które zazwyczaj wyrzynają się między 17 a 25 rokiem życia. Jednakże często nie mają one wystarczająco dużo miejsca na wyrżnięcie się prawidłowo, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.
Kiedy wyrywa się ósemki:
- brak miejsca w jamie ustnej
- nieprawidłowy wzrost ósemek (np. skośny)
- uszkadzanie dziąseł
- negatywny wpływ na sąsiednie zęby
- powodowanie wad zgryzu
Czy ósemki zawsze trzeba usuwać?
Nie zawsze konieczne jest usuwanie zębów mądrości. Jeśli zęby te wyrastają prawidłowo, nie powodują bólu ani problemów z innymi zębami, nie muszą być usuwane. Jednakże, jeśli istnieje ryzyko powikłań lub są już obecne problemy związane z zębami mądrości, lekarz stomatolog może zalecić ich usunięcie.
Jak wygląda zabieg usuwania ósemek?
Usuwanie zębów mądrości odbywa się zarówno w sytuacji, gdy są one całkowicie wyrżnięte, częściowo, jak i wówczas gdy zatrzymują się w żuchwie. W zależności od położenia zęba mądrości, lekarz dobiera odpowiednią metodę ekstrakcji, aby zapewnić skuteczne i bezpieczne usunięcie.
Podczas zabiegu ekstrakcji zęba mądrości Pacjent jest poddany znieczuleniu. Po usunięciu ósemki, lekarz zszywa dziąsło, a szwy są usuwane po około siedmiu dniach od zabiegu, co przyspiesza proces gojenia. Dodatkowo chirurg może zastosować opatrunek hemostatyczny, który pomaga w utworzeniu się skrzepu, przyspieszając tym samym proces gojenia rany. Dzięki tym środkom zapobiegawczym proces powrotu do zdrowia może być znacząco skrócony, a Pacjent może szybciej odzyskać komfort w codziennych czynnościach.
Czy usuwanie zębów mądrości boli?
Dzięki zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia usuwanie zębów mądrości jest bezbolesne. Pacjenci mogą odczuwać jedynie niewielki dyskomfort związany z manipulacją w okolicach jamy ustnej oraz obrzęk i delikatne dolegliwości po zabiegu, które zazwyczaj ustępują po kilku dniach.
Co robić po usunięciu ósemek? Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu usuwania ósemek istotne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, które mogą przyspieszyć proces gojenia i zmniejszyć ryzyko powikłań. Po usunięciu zęba mądrości zaleca się lekkie uciskanie opatrunku przez około 30 minut, po czym należy go delikatnie usunąć z jamy ustnej. Normalne jest występowanie niewielkich ilości krwi w ślinie przez pierwsze dwie doby po zabiegu. Należy również powstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów przez co najmniej 2 godziny, aż do ustąpienia znieczulenia. W ciągu dwóch dni po zabiegu zaleca się spożywanie jedynie chłodnych posiłków i napojów, unikając jednocześnie używania słomek oraz palenia papierosów i spożywania alkoholu. Dodatkowo kilka razy dziennie przez dwie doby można stosować chłodne okłady przykładane na policzek w okolicy usuniętego zęba, jednak należy unikać bezpośredniego przykładania opatrunku lodowego do skóry, aby uniknąć ryzyka odmrożenia. Przez pierwsze 3 dni po zabiegu należy unikać intensywnego płukania jamy ustnej, aby nie usunąć skrzepu, który zapewnia prawidłowe gojenie się rany. Ponadto, przez 48 godzin po zabiegu zaleca się unikanie dużego wysiłku fizycznego, takiego jak ćwiczenia siłowe czy dźwiganie ciężarów, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom.
Dowiedz się więcej
Masz pytania odnośnie usuwania ósemek lub innych zabiegów przeprowadzanych w naszym gabinecie? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego +48 61 826 58 88 lub poprzez formularz kontaktowy.