Usunięcie zęba? Tylko w ostateczności!
W niektórych środowiskach nadal pokutuje przestarzałe i niezgodne z prawdą przekonanie, że bolący, silnie uszkodzony ząb należy usunąć i “nie warto” go leczyć. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że w państwowej służbie zdrowia w przypadku silnej próchnicy zębów trzonowych możemy liczyć wyłącznie na ekstrakcję – leczenie kanałowe natomiast nie jest refundowane. Poza tym w państwowych placówkach nadal stosowane są przestarzałe metody leczenia kanałowego, które nie są tak skuteczne, bezpieczne i komfortowe jak nowoczesne, dostępne w renomowanych placówkach rozwiązania. Stąd prawdopodobnie wielu Pacjentów żyje w przekonaniu, że lepiej jest usunąć ząb niż podjąć jego leczenie. Jednak w nowoczesnej stomatologii o najwyższych światowych standardach ekstrakcję zęba traktuje się jako ostateczność. W jakich sytuacjach jest konieczna, a w jakich możemy zdecydować się na inne rozwiązania?
Dlaczego walczymy o każdy ząb?
Zachowanie własnego, naturalnego zęba w jamie ustnej jest w większości sytuacji najlepszym rozwiązaniem dla Pacjenta. Choć nowoczesne leczenie implantologiczne jest tak zaawansowane, że umożliwia odtworzenie utraconego zęba w bardzo realistyczny i estetyczny sposób, zapewniając pełen komfort, to jednak z wielu względów warto ratować nawet silnie uszkodzone zęby Pacjenta. Dlaczego? W ten sposób zachowujemy naturalną równowagę w jamie ustnej w sposób minimalnie inwazyjny. Nie mówiąc już o oszczędności czasu i pieniędzy – obecnie leczenie kanałowe można wykonać już w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym!
Kiedy ekstrakcja zęba jest konieczna?
Obecnie bardzo rzadko usuwa się zęby uszkodzone w wyniku urazów mechanicznych lub zaawansowanej próchnicy. Nawet bardzo trudne przypadki jesteśmy w stanie wyleczyć kanałowo. Zęby możemy ponadto wzmocnić za pomocą estetycznych koron. Decyzję o usunięciu podejmuje się po wykonaniu kompleksowej diagnostyki cyfrowej, które obrazuje stan korzeni i struktur w obrębie zęba i pozwala precyzyjnie ocenić jego rokowania. Ekstrakcja najczęściej dotyczy zębów, które negatywnie oddziałują na całe uzębienie, np. powodując stan zapalny lub prowadząc do wad ortodontycznych (np. stłoczenia zębów). Zwykle są to ósemki (zęby mądrości), które wyrastają jako ostatnie i mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, a także zęby zatrzymane, które nie wyrżnęły się pomimo pełnego ukształtowania w kości. Warto jednak wiedzieć, że nawet w tego typu przypadkach istnieją alternatywy. Zęby zatrzymane można odsłonić laserowo, ułatwiając ich proces wyrzynania się. Także leczenie ortodontyczne planuje się w taki sposób, by konieczność ekstrakcji ograniczyć do minimum. Nowoczesne formy leczenia ortodontycznego, takie jak niewidoczne nakładki na zęby GlamSmile umożliwiają cyfrowe zaprojektowanie leczenia, dzięki czemu jest ono minimalnie inwazyjne i najkorzystniejsze dla zdrowia i komfortu Pacjenta.
Co możesz teraz zrobić?
Usunięcie zęba wydaje się standardowym zabiegiem w gabinecie stomatologicznym. W rzeczywistości natomiast nowoczesne standardy leczenia przewidują ratowanie każdego zęba zawsze, gdy tylko istnieje taka możliwość. Przyjdź na wizytę do naszego gabinetu i przekonaj się, czy jest szansa na wyleczenie Twojego zęba. Pamiętaj także, że w gabinecie GlamSmile dzięki doskonałym znieczuleniom nawet ekstrakcja może być całkowicie bezbolesna. Aby poznać swój indywidualny plan leczenia, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 61 826 58 88