Suchy zębodół – jak rozpoznać i jak leczyć? Wszystko, co musisz wiedzieć
Suchy zębodół to problem, który może wystąpić po usunięciu zęba. Nie zdarza się często – dotyczy około 4% ekstrakcji. Co zrobić w razie wystąpienia tego powikłania?
Suchy zębodół – objawy
Suchy zębodół – jak wygląda poekstrakcyjne zapalenie zębodołu? Charakterystycznym objawem jest pulsujący ból o dużym nasileniu, który pojawia się zwykle między drugą a piątą dobą po zabiegu. Może on promieniować w okolicy skroni, oczodołu i małżowiny usznej. U części Pacjentów mogą wystąpić także dodatkowe dolegliwości, takie jak szczękościsk, zaburzenia smaku oraz nieprzyjemny zapach z ust.
Suchy zębodół może mieć różne przyczyny. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości jest większe w przypadku trudnych ekstrakcji, problemów z krzepnięciem krwi, złej higieny jamy ustnej, niektórych chorób ogólnych (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie), przyjmowania środków antykoncepcyjnych czy palenia papierosów. Suchy zębodół to powikłanie częściej przytrafiające się w żuchwie, głównie po ekstrakcji zębów trzonowych, szczególnie ósemek zębów mądrości.i
Suchy zębodół – jak zapobiegać?
Żeby ograniczyć ryzyko pojawienia się suchego zębodołu, po ekstrakcji należy stosować się ściśle do lekarskich zaleceń pozabiegowych. Bardzo istotne jest przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej. Należy pamiętać, by zęby w okolicy rany myć delikatnie.
W pierwszych dniach po ekstrakcji powinno się unikać wysiłku fizycznego, spożywania twardych pokarmów, także gorących potraw, gorących kąpieli i sauny.
Po zabiegu powinno się też odstawić papierosy na 72 godziny. Nie chodzi tutaj tylko o samą szkodliwość zawartych w papierosach substancji, ale również o mechanizm palenia – podczas zaciągania się powstaje podciśnienie, które może uszkodzić skrzep.
Jak leczyć suchy zębodół?
Suchy zębodół nie jest groźny dla zdrowia, jest jednak dolegliwością przykrą i utrudniająca codzienne funkcjonowanie. W przypadku wystąpienia tej przypadłości należy udać się do dentysty. Standardowym postępowaniem lekarza w takiej sytuacji jest przepłukiwanie zębodołu roztworem soli fizjologicznej. Następnie może zaaplikować do zębodołu leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz przyspieszające gojenie. W części przypadków dentysta może zdecydować o przepisaniu antybiotyków.
Jak długo goi się suchy zębodół? Choroba ma charakter samoograniczający się i dolegliwości ustępują zwykle po około 7-10 dniach, kiedy kość zębodolu pokryje się zdrową tkanką ziarninową.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o suchym zębodole, zapraszamy do GlamSmile. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 61 826 58 88 lub wypełniając formularz.