Słowniczek stomatologiczny – protetyka cz.1
Dentyści posługują się specjalistycznym słownictwem, które czasem bywa niezrozumiałe dla Pacjentów. Potęguje to fakt, że w ostatnich latach znacznie zwiększyły się możliwości stomatologii i dziś mamy dostęp do różnorodnych, innowacyjnych metod i zabiegów. Można pogubić się wśród ogromnej ilości nowoczesnych rozwiązań, dlatego warto uporządkować informacje na ich temat. Aby ułatwić to zadanie, postanowiliśmy przygotować mały słowniczek pojęć stomatologicznych z zakresu protetyki.
Inlay, onlay, overlay, korona, licówka – jak się w tym połapać?
Protetyka stomatologiczna znajduje się obecnie na bardzo zaawansowanym poziomie. Technicy dentystyczni w laboratoriach mogą tworzyć rozmaite prace, indywidualnie dopasowane do potrzeb konkretnego Pacjenta. Szeroka gama rozwiązań protetycznych może jednak sprawiać pewnego kłopoty w ich klasyfikacji. Jak je rozróżnić? Wyjaśniamy!
Inlay, onlay, overlay, korony i licówki to niewielkie prace protetyczne, które służą do odbudowy lub poprawy estetyki pojedynczych zębów. Są to rozwiązania, które mocuje się na stałe w jamie ustnej, co oznacza, że Pacjent nie może ich samodzielnie wyjąć z ust. Jaka zatem jest różnica pomiędzy poszczególnymi pracami?
Słowniczek małych prac protetycznych:
- inlay – nakład koronowy, który służy do odbudowy fragmentu powierzchni żującej zębów. Jest stosowany w przypadku ubytków w zębach przedtrzonowych i trzonowych. Stanowi alternatywę dla wypełnień kompozytowych; jest od nich znacznie wytrzymalszy i trwalszy – może służyć Pacjentowi kilkanaście lat, bez zmiany koloru, ścierania się czy powstawania szczelin.
- onlay – to także nakład koronowy; od inlay’a różni się zakresem powierzchni, którą odbudowuje. W tym przypadku zrekonstruowana jest cała powierzchnia żująca. Dobrze sprawdza się w przypadku rozległych ubytków na zębach, które są narażone na nacisk dużych sił podczas żucia.
- overlay – to kolejny rodzaj nakładów, który, w odróżnieniu od pozostałych, oprócz powierzchni żującej odbudowuje także fragment bocznej powierzchni zęba. Podobnie jak wszystkie prace protetyczne jest tworzony na podstawie wycisku uzębienia, co pozwala na perfekcyjne odtworzenie kształtu korony zęba, a co za tym idzie – dopasowanie go zarówno do zębów sąsiadujących, jak i przeciwstawnych, aby nie sprawiał dyskomfortu w jamie ustnej.
- korona – to praca protetyczna, która stanowi rekonstrukcję całej widocznej w jamie ustnej części zęba. Może być założona na własnym zębie Pacjenta, który został silnie uszkodzony, np. przez zaawansowaną próchnicę. W takiej sytuacji ząb zostaje oczyszczony, odpowiednio oszlifowany i szczelnie nakryty koroną, która otacza go ze wszystkich stron, wiernie odtwarzając utracone tkanki. W przypadku całkowitej utraty zęba możliwe jest zamocowanie korony na implancie (tytanowym elemencie wszczepionym w miejsce brakującego zęba, zastępującym utracony korzeń).
- wkład koronowo-korzeniowy – rozwiązanie, które polega na umieszczeniu w wyleczonym kanałowo korzeniu zęba specjalnego sztyftu, na którym mocuje się estetyczną koronę. Metoda ta daje możliwość zachowania w jamie ustnej naturalnego korzenia nawet bardzo zniszczonego zęba, co jest najkorzystniejsze dla zdrowia Pacjenta. W nowoczesnej stomatologii specjaliści zawsze podejmują wszystkie możliwe działania, by uratować każdy ząb.
- licówka – praca protetyczna przypominająca wyglądem cienki płatek lub soczewkę. Jest wykorzystywana w stomatologii estetycznej do korekcji zębów przednich, które są widoczne podczas uśmiechu. Licówkę mocuje się na przedniej powierzchni zęba. W ten sposób maskowane są przebarwienia, a ząb zyskuje nowy, idealnie dopasowany do uśmiechu kształt.
Dowiedz się więcej!
Świadomość tego, na czym polegają poszczególne rozwiązania protetyczne znacznie ułatwia komunikację Pacjenta ze stomatologiem. Każda praca protetyczna jest dobierana indywidualnie. Pod uwagę brane są wyniki badań diagnostycznych, specyfika problemu, warunki anatomiczne Pacjenta oraz jego oczekiwania względem docelowej pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach leczenia w Twoim przypadku – umów się na wizytę ze specjalistą GlamSmile wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer +48 61 826 58 88