Zanik kości – konsekwencje
Braki w uzębieniu negatywnie wpływają na estetykę uśmiechu. Jest to oczywiście niepodważalne stwierdzenie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że to w istocie tylko czubek góry lodowej. Jednym z poważniejszych skutków długotrwałego braku zębów może być postępujący zanik kości. Dlaczego tak ważne jest, aby nie dopuścić do tego procesu? I co możemy zrobić, jeśli już do zaniku kości doszło? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Konsekwencja braku zębów
Każda luka w uzębieniu powoduje, że w konsekwencji dochodzi do zaniku kości. Wynika to z braku jej obciążenia przez ząb. Podczas żucia siły przenoszone są za pośrednictwem uzębienia na kości szczęki i żuchwy. Analogia do nieużywanych mięśni jest tu jak najbardziej zasadna. Kości, które nie wykonują żadnej pracy, najzwyczajniej podlegają procesowi degeneracji. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć jakichkolwiek ubytków. Dlaczego? Zanik kości ma wpływ na estetykę twarzy. Pojawiają się wtedy głębsze zmarszczki, z kolei usta i policzki stają się zapadnięte. Jednak to nie wszystko! Mocny zanik kości jest problem w sytuacji, kiedy Pacjent będzie chciał się zdecydować na odbudowę swojego uśmiechu przy użyciu implantów. Do zabiegu implantacji konieczna jest odpowiednia ilość tkanki kostnej. W przypadku jeśli jest jej za mało, leczenie wydłuża się o proces odbudowy kości.
Nie mam zęba…
Brak w uzębieniu może pojawić się w każdym wieku i być spowodowany różnymi czynnikami. Ważne jednak jest, aby po utracie zęba niezwłocznie udać się do dentysty. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wszczepienie implantów. Jak to możliwe? Implant jest umieszczany w puste miejsce po korzeniu. Staje się on dalej podstawą do zamocowania pracy protetycznej. Dzięki temu rekonstruowany jest stan jamy ustnej przed utratą zęba. Po wykonanym zabiegu kość zostaje obciążona za pomocą implantu. Sprawia to, że zanik kości zostaje ostatecznie zatrzymany, a Pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem.
A co jeśli braki w uzębieniu obejmują cały łuk zębowy? Wtedy najlepszym sposobem jest wykorzystanie całościowej odbudowy protetycznej, która mocowana jest na implantach. Rozwiązanie to jest znacznie lepsze niż używanie ruchomej protezy, która nie zapobiega procesowi zaniku kości i z czasem użytkowania zaczyna się ruszać.
Zanik kości postępuje…
Zbagatelizowanie braków w uzębieniu może w konsekwencji doprowadzić do zaniku kości. Na szczęście współczesna stomatologia znalazła rozwiązanie również na ten problem. Pierwszym etapem leczenia jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Jeżeli okaże się, że ilości tkanki kostnej jest niewystarczająca, koniecznością staje się dalsze leczenie. Zastosować można jedną z dwóch metod.
Pierwsza z nich polega na podniesieniu dna zatoki szczękowej. Leczenie rozpoczyna się od umiejętnego dostania się do dna zatoki szczękowej. Następnie jest ona podnoszona. Powstała wolna przestrzeń wypełniania jest materiałami biokompatybilnymi.
Druga metoda polega na odbudowie kości. W tym celu wykorzystuje się naturalne materiały biokompatybilne. Dzięki nim możliwa jest pełna rekonstrukcja kości. Następnie na to miejsce umieszcza się specjalną błonę, która ma właściwości regenerujące. Stanowi ona barierę i nie pozwala wniknąć tkance miękkiej. Wszystko to sprawia, że proces leczenia jest maksymalnie przyspieszany. Zabieg ten w konsekwencji pozwala na przeprowadzenie implantacji, która jest ostatecznie drogą do pięknego uśmiechu!
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli w Twojej jamie ustnej pojawiły się nieestetyczne luki, nie wahaj się, skontaktuj się ze stomatologiem. Pomoże Ci on wybrać najlepszą metodę leczenia, która pozwoli Ci się cieszyć pięknym uśmiechem. Ponadto zawsze należy pamiętać o wizytach kontrolnych, które pozwolą zapobiec różnego rodzaju chorobom, prowadzącym również do utraty zęba. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod nr tel.: +48 61 826 58 88