Kiedy należy usunąć zęby mądrości?
Ósemki, zęby mądrości – to określenia stosowane dla zębów znajdujących się na końcu łuku zębowego górnego i dolnego. Wyrzynają się jako ostatnie – w wieku 16-25 lat. Są uważane za narządy szczątkowe u człowieka i z fizjologicznego punktu widzenia nie są konieczne do prawidłowego funkcjonowania narządu mowy. Czasem mogą prowadzić do problemów w obrębie jamy ustnej, dlatego ich ekstrakcja jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej.
W jakim celu usuwa się ósemki?
Zapewne znasz kogoś, kto ma za sobą zabieg usunięcia ósemki. Może zastanawiało Cię, dlaczego zabiegi te są tak często przeprowadzane, skoro w nowoczesnej medycynie ekstrakcja zęba jest traktowana jako ostateczność? Dzieje się tak ze względu na położenie ósmych zębów trzonowych. Znajdują się one głęboko w jamie ustnej i nie są konieczne do prawidłowego przeżuwania wszystkich pokarmów, a mogą stanowić zagrożenie dla pozostałych zębów i stanu zdrowia jamy ustnej. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje i nie zawsze konieczne jest ich usunięcie, jednak z pewnością są to zęby, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Proces wyrzynania się zębów mądrości następuje wtedy, gdy uzębienie jest już w pełni ukształtowane. Ze względu na to ich pojawienie się może negatywnie wpłynąć na stan sąsiadujących zębów. Jeśli dla ósemek brakuje miejsca w jamie ustnej, pozostałe zęby mogą się przemieścić. Skutkuje to wadami ortodontycznymi, takimi jak stłoczenie zębów. Już samo wyrastanie trzonowca może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami: uciskaniem sąsiadujących zębów lub podrażnieniem dziąseł. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ jeśli w porę nie podejmie się odpowiednich działań, konieczne może okazać się wykonanie leczenia ortodontycznego w przyszłości. Ponadto zdarza się, że na skutek zablokowania przez inne zęby ósemka może w ogóle nie przebić się przez kość. Również w takich przypadkach konieczne jest usunięcie kłopotliwego zatrzymanego zęba.
Jak dbać o zęby mądrości?
Nie zawsze ostatnie zęby trzonowe wpływają niekorzystnie na stan uzębienia. Jeśli ich wyrzynanie się nie jest bardzo bolesne, a ich obecność w jamie ustnej nie sprawia żadnych nieprzyjemnych dolegliwości – ich usunięcie nie jest konieczne. W takiej sytuacji należy jednak zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią higienę. Zęby mądrości są osadzone głęboko w jamie ustnej, w związku z czym dotarcie do nich za pomocą szczoteczki jest utrudnione. Ze względu na to są one wyjątkowo narażone na pojawienie się próchnicy, która może następnie przenieść się na sąsiadujące zęby. Do ich codziennego czyszczenia warto zastosować inne akcesoria, które uzupełnią efekt szczotkowania. Dla zębów mądrości korzystne jest stosowanie płukanek do ust, które docierają do trudno dostępnych miejsc i usuwają z przestrzeni międzyzębowych resztki jedzenia i niebezpieczne bakterie.
Jak przebiega zabieg usuwania zębów mądrości?
Usuwanie ósemek jest krótkim, rutynowym zabiegiem wykonywanym w gabinetach stomatologicznych. Bardzo ważne jest, by decyzja o ekstrakcji poprzedzona została przeprowadzeniem kompleksowej diagnostyki, która pozwoli dokładnie zaplanować cały proces leczenia. W tym celu stosowane są nowoczesne technologie, między innymi tomografia komputerowa. Co ciekawe, w celach diagnostycznych może być wykorzystywany nawet mikroskop, który jest narzędziem kojarzonym głównie z leczeniem endodontycznym.
Po usunięciu zęba dentysta zakłada szwy i udziela szczegółowej instrukcji, jak należy postępować w pierwszych dniach po zabiegu. Stosowanie się do wskazówek specjalisty jest kluczowe dla szybkiego zagojenia się miejsca pozabiegowego. Pacjentom po ekstrakcji zaleca się powstrzymać od palenia papierosów i spożywania alkoholu, ponieważ produkty te mogą utrudniać proces gojenia się. Po wykonaniu zabiegu może pojawić się delikatny ból, który można jednak uśmierzyć przy pomocy środków przeciwbólowych. Sam zabieg jest natomiast zupełnie bezbolesny dzięki zastosowaniu nowoczesnych znieczuleń komputerowych, które zapewniają Pacjentowi maksymalny komfort w trakcie całej wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Nie żyj z bólem. Pokonaj go w prosty i komfortowy sposób
Zdarza się, że Pacjenci mimo dokuczającego bólu ósemek unikają wizyty u dentysty w obawie, że leczenie będzie wiązać się z dodatkowym dyskomfortem. Nic bardziej mylnego! Zabiegi usuwania zębów zawsze wykonywane są w znieczuleniu, dzięki czemu są całkowicie bezbolesne. W nowoczesnej stomatologii, która oferuje szereg nowoczesnych znieczuleń, nie ma nawet konieczności używania igieł, które są główną przyczyną unikania dentysty wśród Pacjentów borykających się z dentofobią.
Co możesz teraz zrobić?
Nawet jeżeli ósemki nie sprawiają Ci żadnego dyskomfortu – warto udać się do dentysty, by je zbadał. Tylko dzięki konsultacji z lekarzem możesz dowiedzieć się, czy Twoje zęby mądrości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia Twojej jamy ustnej. Ponadto otrzymasz cenne wskazówki, jak dbać o zęby, aby prawidłowo spełniały swoje zadanie. Jeśli chcesz skontaktować się ze specjalistą, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 61 826 58 88