Ile może Cię kosztować zaniedbanie zębów?
Dbanie o zdrowie zębów nie musi być drogie. Jeśli zainwestujesz w profilaktykę chorób jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym i będziesz stosować się do zaleceń higienicznych – prawdopodobnie bardziej złożone leczenie nie będzie konieczne. Jeżeli natomiast nie podejmiesz w porę odpowiednich działań i pozwolisz na rozwój choroby – będzie to skutkowało koniecznością wykonania bardziej inwazyjnych zabiegów, które wiążą się ze znacznie większymi kosztami.
Etap pierwszy: profilaktyka
Profilaktyka to najprostszy, najprzyjemniejszy i najtańszy sposób, by zachować zdrowe i piękne zęby na długie lata. Na czym polega? Wystarczy raz na pół roku udać się do gabinetu dentystycznego na wizytę higienizacyjną, podczas której wykwalifikowana higienistka stomatologiczna usunie kamień nazębny i osady. Pakiet specjalistycznych zabiegów trwa zaledwie godzinę, a może zapobiec najgroźniejszym i najczęstszym chorobom jamy ustnej: paradontozie i próchnicy, które wywoływane są przez bakterie namnażające się w kamieniu nazębnym. Dodatkowo na profesjonalną higienizację w ciągu roku wydasz mniej więcej tyle, ile w tym czasie przeznaczasz na wizyty u fryzjera!
Etap drugi: leczenie zachowawcze
Jeśli na zębach pojawią się już oznaki próchnicy w postaci ubytków próchnicowych, konieczne jest założenie wypełnień, zwanych potocznie plombami. To krótkie, bezbolesne i skuteczne leczenie, które powstrzymuje dalszy rozwój próchnicy i przywraca zębom pełną funkcjonalność. Warto wykonać je jak najszybciej, gdy tylko zauważymy ubytek, ponieważ próchnica postępuje bardzo szybko i może przenosić się także na inne zęby. “Dziura w zębie” objawia się bólem podczas nagryzania, a także nadwrażliwością na słodkie i kwaśne produkty. Z takim objawem należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Aby zapobiec nagłemu bólowi warto regularnie uczęszczać na kontrole, podczas których stomatolog bada stan zdrowia jamy ustnej i jest w stanie wykryć próchnicę na bardzo wczesnym etapie, gdy jest ona jeszcze niewyczuwalna przez Pacjenta.
Etap trzeci: endodoncja
Dopóki próchnica nie uszkodzi miazgi zęba – tkanki miękkiej znajdującej się wewnątrz korony zęba i w jego kanałach – możliwe jest leczenie zachowawcze. Jeżeli już dojdzie do infekcji miazgi, konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego. Dzięki nowoczesnym metodom i zaawansowanym technologiom, takim jak mikroskopy, endometry, RTG i komputerowe znieczulenia – leczenie kanałowe jest dziś bezpieczne, skuteczne i całkowicie bezbolesne. Jednak ze względu na jego złożoność, wyjątkowe umiejętności stomatologa oraz konieczność wykorzystania profesjonalnego sprzętu wiąże się ono nawet z siedmiokrotnie większymi kosztami niż w przypadku założenia plomby!
Etap czwarty: implant
W nowoczesnej stomatologii możliwe jest leczenie nawet bardzo uszkodzonych zębów. Jeśli jednak leczenie kanałowe zostanie zaniedbane, po pewnym czasie infekcja i stan zapalny mogą rozwinąć się do tego stopnia, że konieczne będzie usunięcie zęba. Nie jest to rozwiązanie problemu, ponieważ brak zębowy także prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji – może powodować przesunięcia pozostałych zębów, wady ortodontyczne i zaburzenia stawy skroniowo-żuchwowego. Brakujący ząb należy więc uzupełnić. Rozwiązaniem są implanty dentystyczne, które wszczepione w miejsce utraconego zęba pełnią funkcję korzenia i stanowią podstawę do zamocowania estetycznej korony protetycznej. Implant może służyć Pacjentowi nawet dożywotnio, spełniając wszystkie funkcje naturalnego zęba. Leczenie implantologiczne to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Zwlekanie z uzupełnieniem ubytku zębowego może sprawić, że ta cena wzrośnie o wartość chirurgicznej odbudowy kości.
Zacznij działać!
W stomatologii istnieją dwie ważne zasady. Po pierwsze – regularność. Dzięki systematycznemu dbaniu o higienę zębów oraz uczęszczaniu na wizyty profilaktyczne i kontrolne jesteśmy w stanie zachować zdrowe zęby na lata bez konieczności podejmowania inwazyjnego leczenia. Po drugie – czas! Im szybciej podejmiemy leczenie zębów, tym szybsze i łatwiejsze ono będzie. Zwlekanie z podjęciem tej decyzji będzie skutkowało tym, że niezbędne okażą się bardziej złożone zabiegi, które pociągają za sobą również większe koszta. Jeśli chcesz tego uniknąć, już dziś zapisz się na przegląd jamy ustnej i zacznij regularnie dbać o zdrowie zębów. Wystarczy, że wypełnisz formularz lub zadzwoń pod numer +48 61 826 58 88