Afty – skąd się biorą i jak możemy je pokonać?
Częstym problemem, z jakim się spotykamy, są afty. Ta w istocie mała zmiana w jamie ustnej przynosi wiele nieprzyjemności. Niestety, wielokrotnie możemy się przekonać, że przypadłość ta jest po prostu bagatelizowana. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są przyczyny powstawania aft oraz jak sobie z nimi radzić.
Afty?
Afty to w istocie owalne owrzodzenie, które może pojawić się na błonie śluzowej jamy ustnej, języku oraz wardze. Występują pojedynczo albo w grupach. Można wyróżnić dwa rodzaje aft: małe oraz duże. Pierwsze z nich osiągają rozmiar do 1 cm i ustępują do tygodnia. Na szczęście nie pozostawiają one blizn w przeciwieństwie do aft dużych. Te z kolei mogą być nawet dwa razy większe! Co gorsza, zmiany w jamie ustnej zanikają dopiero po 3-4 tygodniach. Schorzenie to może sprawiać liczne kłopoty związane ze spożywaniem pokarmów oraz mówieniem. Warto także dodać, że afty są przypadłością nawracającą, która może powrócić w przeciągu miesiąca.
Przyczyny powstawania aft
Można wyróżnić wiele przyczyn powstawania aft. Jednym z nich może być spożywanie nieumytych owoców i warzyw. Problemem stają się również twarde pokarmy, np. orzechy czy niektóre sery. Częsty kłopot stanowią urazy mechaniczne. Może to być zwykłe przygryzienie. Czasem jednak problemem jest skaleczenie podczas szczotkowania lub źle dopasowana proteza, która podrażnia śluzówkę. Do powstania aft może się przyczynić także nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Zaniedbania związane z nieleczoną próchnicą oraz kamieniem nazębnym często powodują bolesne owrzodzenie. Wspomnieć wypada również o mniej oczywistych przyczynach pojawiania się tej przykrej przypadłości, jak np. alergie pokarmowe, stres, niedobór witaminy B12 czy czynniki genetyczne.
Przeciwdziałaj!
Aby uniknąć tej przykrej dolegliwości, warto pomyśleć o suplementacji witaminy B12, kwasu foliowego oraz żelaza. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest odpowiednio zbilansowana dieta. Zwrócić uwagę powinniśmy także na odpowiedni dobór pasty do mycia zębów, ponieważ niektóre zawierają SDS lub SLS, które mogą prowadzić do podrażnień. Przy wyborze dobrego preparatu bez wątpienia pomoże specjalista. Nie należy również zaniedbywać zdrowia jamy ustnej.
Mam problem
Kiedy pojawią się afty, należy bezwzględnie zrezygnować z gorących posiłków i napojów, ostrych przypraw, a także alkoholu. Odstawić trzeba również twarde pokarmy oraz produkty zawierające kwasy. Stany zapalne mogą złagodzić jogurty naturalne, kefiry i maślanki. Jeżeli przyczyną powstawania aft są uszkodzenia mechaniczne, należy usunąć przyczynę podrażniającą błonę śluzową. Wizyta u specjalisty pomoże rozwiązać problem z aparatem ortodontycznym czy protezą. W czasie występowania aft nie należy poddawać się żadnym zabiegom stomatologicznym. Proces leczenia można przyspieszyć za pomocą różnego rodzajów preparatów. Warto skorzystać z płukanek z szałwii, rumianku lub wąkrota azjatyckiego.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli masz obawę, że może pojawić się u Ciebie problem aft, skontaktuj się ze specjalistą. Kiedy jednak ta przykra dolegliwość już się pojawiła lub borykasz się z jej nawrotami, wizyta u stomatologa staje się koniecznością. W gabinecie GlamSmile do leczenia aft wykorzystujemy laser. Dzięki temu problem znika już nawet po pierwszym zabiegu. Pozbądź się kłopotu i ciesz się każdym dniem bez bólu. Umów się na wizytę, wypełniając formularz lub dzwoniąc pod nr tel.: +48 61 826 58 88