Leczenie kanałowe pod mikroskopem
483
page-template-default,page,page-id-483,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

IMG_1560

Stomatologia jest obecnie na tyle nowoczesna, że leczenie kanałowe nie musi już być uważane za nieprzyjemne doświadczenie.

Ponieważ zachowanie własnych zębów powinno być zawsze pierwszym wyborem, leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem uratowania zniszczonych zębów i konkuruje z ich usuwaniem. Około 90% zębów leczonych kanałowo przeżywa tak samo długo jak inne, żywe zęby.

Leczenie kanałowe to zabieg, którego efektem jest eliminacja infekcji oraz ochrona zakażonego zęba wraz z otaczającymi go tkankami przed rozwojem bakterii. Wewnątrz każdego zęba znajduje się tzw. miazga (nerw + naczynia krwionośne).

Miazga może zostać uszkodzona – najczęściej przez infekcję bakteryjną (np. głęboka próchnica), uraz lub złamanie zęba czy przez choroby przyzębia. Zakażenie miazgi może przenieść się na kość wokół zęba.
Objawem zapalenia miazgi jest często ból zęba podczas gryzienia, wrażliwość na ciepłe i/lub zimne napoje lub jedzenie, duże ubytki próchnicowe oraz znaczne uszkodzenia zębów. Są to najczęściej wskazania do leczenia kanałowego, które eliminuje infekcję oraz chroni zakażonego zęba i otaczające go tkanki przed rozwojem bakterii.

Najbardziej zaawansowaną dostępną metodą leczenia w dziedzinie endodoncji jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Metoda ta ma wiele zalet, które ułatwiają realizację procesu leczenia kanałowego:
– ocena zęba pod mikroskopem pomaga w ustaleniu trafnej diagnozy, a co za tym idzie w efektywnym zaplanowaniu leczenia

– w zębach często występują dodatkowe kanały, które nie są widoczne gołym okiem- można je dostrzec tylko pod mikroskopem

– światło mikroskopu pada dokładnie w pole widzenia, co pomaga dostrzec wszystkie małe szczegóły kanału korzeniowego
– przy korzystaniu z powiększenia pod mikroskopem proces leczenia kanałowego staje się bardziej precyzyjny
– dzięki lepszej widoczności ilość zdrowych tkanek zęba, które trzeba usunąć jest zredukowana do minimum.

Leczenie pod mikroskopem w gabinecie GlamSmile jest wykonywane przy pomocy jednego z najlepszych dostępnych na rynku mikroskopu Seliga Smart Optic.

W większości przypadków leczenie kanałowe wykonujemy w trakcie jednej wizyty. Pacjent jest znieczulony nowoczesnym aparatem do komputerowego znieczulenia stomatologicznego CalaJect. W czasie każdego leczenia kanałowego niezbędne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich. Zdjęcia wykonywane są na miejscu – z reguły 3: przed w trakcie i po leczeniu. Co ważne, już od kilku lat do wykonywania zdjęć rtg używamy technologii cyfrowej dzięki ktorej dawka promieniowania jest znacznie mniejsza niż w przypadku standardowej techniki na kliszy. Podczas leczenia chora miazga jest usuwana poprzez otwór w koronie zęba, komora i kanał zęba są czyszczone, dezynfekowane i wypełnione szczelnie, na koniec odbudowana jest korona zęba (zalecamy odbudowę zębów leczonych kanałowo przy pomocy wypełnień typu onlay).

Ponadto fakt, że leczenie kanałowe wykonujemy w najnowocześniejszy i najbardziej profesjonalny sposób potwierdza stosowanie przez nas koferdamu.

koferdam

Koferdam umożliwiający sterylną pracę

Koferdam to cienki materiał izolacyjny, który w połączeniu ze specjalnymi klamrami umożliwia pełną ochronę zęba poddanego leczeniu. Obecnie stanowi on najdoskonalszą metodę zapewniającą suchość pola zabiegowego. Co więcej, chroni błonę śluzową pacjenta przed zranieniem i podrażnieniem przez substancje i środki używane w trakcie zabiegu, zabezpiecza pacjenta przed przypadkową aspiracją (połknięciem lub dostaniem się do dróg oddechowych) narzędzia, zabezpiecza błonę śluzową przed zranieniem wiertłem, zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem zabiegowym oraz poprawia widoczność, a zatem precyzję leczenia. Stanowi alternatywę do niepraktycznych, mało skutecznych, wymagających kilkukrotnej wymiany podczas zabiegu, uciążliwych zarówno dla pacjenta jak i lekarza wałeczków z ligniny.

Dzięki precyzji, odpowiedniemu wyszkoleniu i użyciu mikroskopu można wyleczyć wiele zmian okołowierzchołkowych – czyli stanów zapalnych przy szczycie korzenia. Kiedyś wiele takich zębów musiało być usuniętych. Poniżej przykłady jak to wygląda na zdjęciach rentgenowskich.

leczenie kanałowe Poznań

Ząb po leczeniu kanałowym – zmiana zniknęła

Ząb ze zmianą przed leczeniem

Ząb ze zmianą przed leczeniem